Kiedy Twoja strona jest już gotowa na pewno czujesz dumę! W końcu zaistniałeś w sieci, możesz chwalić się swoimi produktami i usługami i docierać do potencjalnych klientów. Jednak, aby ten stan satysfakcji stale Ci towarzyszył, musisz codziennie dbać o swoją stronę, aby skutecznie ją promować. Dbanie o rozwój strony internetowej można porównać do dbania o rośliny. Podlewasz je, nawozisz i doglądasz codziennie, aby rozkwitły i żyły jak najdłużej. Tak samo jest ze stroną internetową - aby przynosiła oczekiwane rezultaty, musisz zaangażować się w jej utrzymanie.

Poniżej znajdziesz 4 podstawowe punkty, o których musisz pamiętać dbając o pełen rozkwit swojej strony

  • AKTUALIZUJ TREŚCI NA BIEŻĄCO
  • KORZYSTAJ Z GOOGLE ANALYTICS
  • DODAWAJ NOWE FUNKCJONALNOŚCI
  • SZUKAJ SPOSOBÓW NA PRMOCJĘ

1. Aktualizuj treści na bieżąco

Wszystkie informacje znajdujące się się na Twojej stronie, muszą być zawsze aktualne. Niby oczywiste, jednak często po stworzeniu własnej strony zapominamy o tym, żeby aktualizować treści i nawet przez kilka miesięcy nie wprowadzamy na niej żadnych zmian. W ten sposób zamykamy sobie ścieżkę docierania do większego grona odbiorców i musimy liczyć się z tym, że ruch na stronie będzie znikomy i przypadkowy. Jeśli posiadasz zakładkę aktualności to pamiętaj, aby dodawać tam bieżące informacje odnośnie Twojej firmy. Masz nową usługę lub produkt? Chcesz się pochwalić swoim ostatnim sukcesem? To właśnie po to stworzyłeś swoją stronę, aby móc prezentować tam wszystkie kluczowe informacje. Dzięki temu użytkownik, który trafi na Twoją stronę, nabiera zaufania do Twojej firmy widząc jak prężnie działa i się rozwija. Jeśli pozostawisz stronę samą sobie, zaraz po jej utworzeniu, to tak jak przytoczona roślina, zwiędnie i przestanie być atrakcyjna dla odwiedzających.

2. Korzystaj z Google Analytics

Prowadząc swoją stronę to grzech nie korzystać z Google Analytics. To darmowe narzędzie, które jest podstawą dla każdego, kto choć trochę jest zainteresowany jak efektywna jest jego strona. Narzędzie to jest bardzo rozbudowane i daje ogrom możliwości dokładnej analizy ruchu na stronie. Znajomość już kilku podstawowych funkcji i odpowiednia interpretacja danych pomoże w dopasowywaniu zawartości strony do potrzeb odbiorców. Warto zacząć od samego śledzenia i analizowania ruchu na stronie, zachowania użytkowników i konwersji. Dzięki tej wiedzy możemy wprowadzać zmiany i testować nowe rozwiązania, które będą udoskonalać doświadczenia użytkowników poruszających się po naszej stronie. Samo narzędzie może być skomplikowane dla początkujących, dlatego warto skorzystać z  darmowych kursów obsługi jakie stworzył Google.

Jeśli nie wiecie jak zacząć korzystać z Google Analytics to napisz do nas, a pomożemy wszystko ustawić.

3. Dodawaj nowe funkcjonalności

Jeśli chcesz czerpać więcej korzyści ze swojej strony, musisz szukać nowych sposobów na jej ulepszanie. Sam codziennie odwiedzając najróżniejsze strony na pewno dostrzegasz ciekawe rozwiązania, które mogłyby się sprawdzić też u Ciebie. W zależności od tego czy prowadzisz też sklep czy bloga, darmowe wtyczki umożliwiają testowanie nowych rozwiązań, które mogą wpłynąć na efektywność osiąganych wyników, bez ponoszenia dodatkowych środków.  Chcesz zgromadzić listę mailingową użytkowników, aby informować ich o nowościach? Dodaj możliwość zapisania się do newslettera. Chcesz promować swoje treści? Dodaj możliwość bezpośredniego udostępniania artykułów z Twojej strony w social media.  Ważne jest, aby dopasowywać nowe funkcjonalności do celów i oczekiwań wobec strony i wybierać te, które najbardziej pomogą w ich osiągnięciu.

Te proste rozwiązania mogą znacząco wpłynąć na Twoje działania promocyjne, dlatego nie bój się testować! Zajrzyj tutaj, aby przejrzeć popularne wtyczki do WordPressa.

4. Szukaj sposobów na promocję

Jak uzyskać darmowe promowanie Twojej strony? To proste – tworząc ciekawe, unikalne i trafiające w potrzeby użytkowników treści, algorytm sam je wypromuje, dostarczając użytkownikom to, czego szukają. Jednak w praktyce sprawa nie wygląda już tak prosto. Twoja strona musi przebić się w gąszczu konkurencji świadczącej podobne usługi lub oferującej podobne produkty. Dlatego też tak ważne jest dbanie o aktualność, unikalność treści na naszej stronie, a także dopasowanie ich do słów kluczowych, jakich używają odbiorcy w celu wyszukania danej usługi, czy produktu. Jeśli chcemy robić to na własną rękę, warto zacząć od narzędzia Google Keyword Planner, które pomoże nam w znalezieniu słów kluczowych w naszej branży.

Nieodłącznym elementem wspierającym promocję naszej strony to prowadzenie bloga. Dzielenie się ciekawymi treściami, poradami czy przydatnymi zdjęciami związanymi z naszą działalnością znacząco wpłynie na widoczność naszej strony. Tutaj również musimy pamiętać o regularności i najwyższej jakości treści, jakie umieszczamy na naszym blogu. Chcąc być postrzeganym jako rzetelne źródło informacji, musimy mieć też pewność, że umieszczane przez nas wpisy są przydatne dla naszych odbiorców. Jeśli jednak odrobiłeś swoją pracę domową i przyjrzałeś się bliżej swojej grupie docelowej, ten punkt nie powinien przysporzyć Ci większych problemów. O grupach docelowych pisaliśmy tutaj.

Kolejnym przykładem i uzupełnieniem naszych działań promocyjnych jest obecność firmy  Google Moja Firma. Czyli nic innego, jak dodanie adresu i danych kontaktowych naszej firmy, aby klienci mieli szansę ją znaleźć w wyszukiwarce.

To tylko kilka podstawowych punktów, na które warto zwrócić uwagę przy prowadzeniu swojej strony. Jest wiele narzędzi, które ułatwiają promocję naszej strony w darmowy sposób, jednak zależy pamiętać o ilości i nakładzie pracy jaki będzie potrzebny, aby wykorzystywać te możliwości i czerpać z nich jak najwięcej. W kolejnych wpisach będzie podpowiadać, z jakich narzędzi warto korzystać i na co zwracać uwagę.

Wiemy, ile czasu i zaangażowania wymaga efektywne prowadzenie strony internetowej, dlatego napisz do nas, a chętnie Cię w tym wesprzemy!