więcej o nas poznaj zespół ostatnie projekty zajrzyj na blog napisz do nas

Bezpieczeństwo WordPressa - chroń swoją stronę

data dodania 19.03.2021 #wordpress
Bezpieczeństwo WordPressa – WordPress ułożone ze scrabble, białe tło

WordPress to CMS, który zdominował internet. Czy jednak jest bezpieczny? Z tego artykułu dowiesz się, co uczeni w kodzie mówią o zaufaniu do WordPressa i dlaczego wszystko tak naprawdę zależy od Ciebie. Zaciekawiony? Zatem zanurzaj się w treści.

WordPress króluje w internecie już od lat – w objęciach tego CMS-a tkwi aż 34% stron internetowych w ogóle, a ich liczba wciąż rośnie. W tej puli mieści się też ponad 22% z miliona najbardziej popularnych sklepów internetowych. Tak powszechne w użyciu środowisko to łakomy kąsek dla hakerów. Jak WordPress się przed nimi broni? I jak Ty, jako właściciel strony, możesz mu pomóc?


First things first – podstawy bezpieczeństwa w sieci

Jak się okazuje, to nie WordPress poddaje się hakerom, tylko my.

A więc odpowiedź na pytanie: „Czy tej tragedii można było zapobiec?!”, brzmi… TAK. Jak? Wystarczy pamiętać o trzech najważniejszych aspektach bezpieczeństwa stron internetowych. Oto one!

1. Bezpieczne hasła

Zamiast skorzystać z wbudowanego generatora bezpiecznego hasła, zostało wymyślone przez Ciebie? I żeby łatwiej było je zapamiętać, postanowiłeś złożyć je z imienia psa i swojej daty urodzin? Niestety, masz problem. Aby pozyskać takie informacje, jak imię zwierzęcia czy ważne dla Ciebie daty, zazwyczaj wystarczy przejrzeć danej osobie profil na Facebooku.

Jeśli WordPressowy generator po prostu Cię nie przekonuje, a chcesz być bezpieczna, koniecznie zadbaj, by hasło było odpowiednio skomplikowane. Jak? Na przykład korzystając z witryny: https://passwordsgenerator.net, gdzie wygenerujesz hasło o odpowiedniej sile.

Pamiętaj też, że hasło do panelu admina to niejedyny kąsek dla hakerów. Warto używać mocnych zabezpieczeń także do połączeń z serwerem oraz bazą danych.

Według danych podawanych przez Wordfence, aż 16% ataków jest związane z phishingiem i kradzieżami haseł czy innych danych dostępu do strony. Wychodzi więc na to, że tak naprawdę od naszej czujności i dbałości o odpowiednio świeżą wersję kodu zależy bezpieczeństwo WordPressowej strony.

2. Aktualizacje

Wiesz, że aktualnie tylko nieco ponad 40% stron na WordPressie korzysta z jego najnowszej wersji (5.6)? A przecież aktualizacje samego WordPressa są jeszcze ważniejsze niż update’y wtyczek z nim powiązanych! Niezaktualizowany framework to po prostu ryzyko potencjalnego włamania. Warto pamiętać, aby razem z WordPressem na bieżąco przeglądać wydania wtyczek i aktualizować je w miarę kompatybilności z wersją WP.

To właśnie „stary” kod wtyczki bywa furtką dla hakerów. Bądź na czasie, a zabezpieczenia Twojej strony również nie będą trącić myszką.

Na wykresie poniżej możesz na własne oczy zobaczyć, jak niewiele osób instaluje najnowszą wersję WordPressa. W której grupie jesteś?

wykres wordpress stats, wersje wordpress

Źródło: wordpress.org/about/stats/


3. Motyw

Jeśli Twoja strona jest zbudowana na kupionym motywie, to pamiętaj, że on również wymaga aktualizacji. Regularnie sprawdzaj informacje o tym, czy dany motyw przypadkiem nie przeszedł właśnie gruntownej zmiany i nie trzeba go dostosować, na przykład do wyższej wersji PHP.

Martwisz się, że aktualizacja motywu „zepsuje” wygląd czy funkcjonalności strony? Temu również da się zapobiec! Otóż taka utrata najczęściej jest wynikiem wcześniejszego nieumiejętnego kodowania, które nie jest robione w motywach potomnych (child themes), a właśnie w motywie głównym. Zadbaj zatem o porządek w kodzie i unikaj szybkich fixów, które uwzględniają zmiany w motywie głównym. Choć na początku wydaje się, że wszystko jest pod kontrolą, całkiem łatwo można zapomnieć, co właściwie było zmieniane. Pierwsza aktualizacja i… zamiast strony mamy rozsypankę.


Uff, podstawy mamy już za sobą. Teraz pora na krótkie podsumowanie!

Dobry team na straży Twojego bezpieczeństwa

Zastanawiałeś się kiedyś, czy ktoś czuwa nad bezpieczeństwem Twojego CMS-a? Otóż oczywiście jest taka drużyna. Gdyby nie team WordPress, pewnie nie moglibyśmy spać spokojnie. Tymczasem dzięki dobrze skomunikowanej społeczności, WordPressowy zespół do spraw bezpieczeństwa na bieżąco łata „dziury” w systemie.

Zostawiamy Cię z prostym przesłaniem – serwuj swojej stronie systemowe F5. I to regularnie! Dzięki temu zadbasz o bezpieczeństwo zarówno samej strony, jak i przechowywanych w jej „trzewiach” danych.


Jak bezpieczny, to może też… zielony? Poczytaj o tym, czy internet może być eko. No i zostaw nam komentarz albo lajka. A jeśli chcesz, żebyśmy stworzyli dla Ciebie bezpieczną i ładną stronę internetową, skontaktuj się z PJANA!

Małgorzata Harasimowicz
Copywriter / Ads specialist

zobacz inne wpisy

Jak projektować ekologiczne strony internetowe?

Czy internet może być eko? Artykuł o cyfrowej ekologii i zielonym web designie. Sprawdź, co ty możesz zrobić!

10.01.2021

Poznaj trendy w web designie na 2021

Jakie strony będziemy tworzyć w 2021? Dlaczego? Poznaj trendy w web designie na rozpędzający się 2021 i zainspiruj się.

25.01.2021

Jak projektować ekologiczne strony internetowe?

Czy internet może być eko? Artykuł o cyfrowej ekologii i zielonym web designie. Sprawdź, co ty możesz zrobić!

10.01.2021